شوک به توافق ژنو

حال باید گفت: پس از اینکه کاخ سفید بر خلاف انتظار، تحریم های (مجازات) جدید علیه 19 شرکت و فرد مرتبط با تجارت و اقتصاد ایران وضع کرد این سوال پیش آمده است که «این چه سیاستی است و آمریکا چه هدفی را دنبال می کند؟!» همزمان برخی نیز با این پرسش مواجه شده اند که اگر توافقات اولیه ژنو با شکست مواجه شود چه پیامدهایی خواهد داشت؟

پیامدهای شکست توافق ژنو برای دولت آمریکا

شکست توافق ژنو در آمریکا پیامدهای داخلی و منطقه ای دارد. دولت تا کنون تلاش زیادی کرده است که جمهوریخواهان و همچنین لابی صهیونیستی را متقاعد کند که باید به سمت توافق پیش رفت و از دست آوردهای آن بهره مند شد. جمهوریخواهان و رژیم اسراییل اگر چه مخالف مواضع اوباما بوده اند اما تاکنون سعی در رعایت آن دشته اند. حتی در حال حاضر نیز گفته می شود که کنگره در پاسخ به دولت تحریم های جدید علیه ایران را معوق گذاشته است.

بنابراین در صورت شکست مذاکرات و توافقات ژنو بیش از همه حزب دموکرات و دولت کنونی با مشکلاتی مواجه خواهند شد و همین مسئله در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده فضا را برای جمهوریخواهان و همچنین لابی صهیونیستی بازتر خواهد کرد. ضمن اینکه آمریکا در معادلات منطقه ای به سمت باخت پیش خواهد رفت زیرا پس از توافقات ژنو مشخص شد که دست آورهایی نصیب آمریکا شده و حتی اوباما برای حفظ دست آوردهایش نامه ای شش بندی برای عقب نشینی از حمایت مخالفان بشار اسد صادر کرد.

/ 0 نظر / 12 بازدید