سخنان اوباما درساز مان ملل در مورد ایران

 در نامه هایم به رهبر معظم ایران و اخیرا رئیس جمهور «حسن روحانی» تصریح کردم که آمریکا رفع مسالمت آمیز نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای ایران را ترجیح می دهد. هرچند ما مصمم هستیم که از حرکت ایران به سمت سلاح هسته ای جلوگیری کنیم.

ما به دنبال تغییر نظام نیستیم و به حق مردم ایران در دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته ای، احترام می گذاریم. بلکه، ما تاکید داریم که دولت ایران به مسئولیت های خود بر اساس پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی و قطعنامه های شورای امنیت، عمل کند.

رهبر معظم ایران فتوایی علیه ساخت تسلیحات هسته ای صادر کرده است. رئیس جمهور روحانی نیز همین اخیرا تصریح کرده است که جمهوری اسلامی هرگز به دنبال ساخت یک سلاح هسته ای نمی رود.

بنابراین، بیانیه هایی که دو دولت صادر کرده اند، باید مبنایی دستیابی به توافقی معنادار باشد. باید به راهکاری دست یابیم که به حقوق مردم ایران احترام بگذارد و در عین حال به جهان اطمینان دهد که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است.

اما برای موفقیت، عبارات آشتی جویانه باید با اعمال شفاف و قابل تائید، منطبق باشد. این انتخاب های دولت ایران بوده که به اعمال این تحریم های جامع منجر شده است.

البته، این تنها موضوعی بین ایالات متحده و ایران نیست. جهان در گذشته شاهد بوده است که ایران از مسئولیت های خود شانه خالی کرده، و به همین جهت علاقمند است که از پایبندی ایران به تعهداتش اطمینان یابد.

می خواهم شفاف صحبت کنم. از اینکه رئیس جمهور روحانی از جانب مردم ایران مأموریت یافته تا مسیری اعتدالی را پیش بگیرد، و ابراز تعهد رئیس جمهور روحانی برای رسیدن به توافق، دلگرم شدیم. «جان کری» (وزیر خارجه) را مأمور کرده ام تا این موضوع را با دولت ایران و با همکاری نزدیک اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، پیگیری کند.

هرچند که ممکن است صخره های بزرگی در مسیر باشد، اما به قویا معتقدم که باید راه دیپلماتیک را آزمود. در حالی که وضعیت کنونی تنها به تشدید انزوای ایران می انجامد، تعهد واقعی ایران به قدم گذاشتن در مسیری جدید هم برای منطقه و هم برای دنیا خوب خواهد بود و مردم ایران هم کمک خواهد کرد توانایی های فوق العاده خود را در تجارت، فرهنگ، دانش و تحصیل  به نمایش بگذارند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه به موضوع رژیم صهیونیستی و فلسطین پرداخت. بحث سوریه نیز دیگر از مواردی بود که اوباما در سخنرانی خود به آن اشاره کرد.

/ 1 نظر / 16 بازدید
راي سه ستاره بديد كارت شارژ دريافت كنيد!

با سلام.... اگر دنبال كارت شارژ رايگان هستي به لينك برو و به تصوير امتياز سه ستاره بده و ثبتش كن موقع كه ثبت بشه بهت رمز شارژ ايرانسل ميده توجه داشته باشيد در صورتي كه امتياز سه ستاره بديد رمز كارت شارژ رو ميده ................................................. پشتيبان لباس7 هر گونه سوال داشتيد به اين وبلاگ سر بزنيد lebas7.mihanblog.com